450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Salep Kilosu Ne Kadar 2020

Salep Kilosu Ne Kadar 2020

Son zamanlarda yiyecek içecek grubunda en fazla fiyat artışı yaşanan besin salep olmuştur. Salebin kilo fiyatı ise 1000 TL’ye varan fiyatlara ulaşmıştır. Bunun sebebi ise salep yılda sadece bir kere yetiştirilebilmektedir. 2015 yılında 500 TL’den ulaşılabilen salep, 2020 senesinde 1000 TL’ye ulaşarak 500 TL artmıştır. Aslında artışın temel sebebi toz salebin az üretimi ve salep soğanı toplamının yasak olması sebebi olmaktadır. Çünkü nesli tükenme ile karşı karşıya olan bir tek yumrumu bitki den üretilir salep. Bu sebep ile çok değerli, kıymetli ve bir o kadar da faydalıdır. Tam bir şifa deposudur sahlep.

Salep içeceğinin toz haline getirilmesi de oldukça emek gerektiren bir işlemden oluşmaktadır. Salep kilo fiyatının artmasının bir başka sebebi ise eskiden çiftçilerin salep bitkisini toplayıp piyasaya sunarken günümüzde ise halk tarafından talep olmasına rağmen yetiştiriciliği ve toplayıcılığı azdır. Salep yalnızca bazı yörelerde yetiştirildiği ve toplandığı için çiftçiler tarafından oldukça zorlanmaktadır Çünkü belirli izinler, yetkiler gereklidir yoksa yasaktır ve çok büyük para cezası vardır. Piyasada satılan salep fiyatlarının çok fazla değişiklik gösterilmesinin sebebi ise, salep olarak bilinen içeceklerin şeker, nişastadan oranı salebe göre çok daha yüksek olduğu için salep fiyatları içerisine konulan salebin fazlalığına göre değişiklik göstermektedir. Yani her aldığınız salep saf değildir anlayacağınız. İçerisinde katkı maddeleri vardır. Hele çok ucuza buldum dediğiniz saleplerin içinde ki salep oranı ne kadardır artık kimse bilmez. Sonra bu market raflarında salep diye aldığınız hazır tekli 1, 2 TL ye aldıklarınızın içeriklerine bakın ne kadarmış salep oranı, biz söylemeyelim : )

Salep fiyatları

Aslında salep tek bir şekilde alınıp satılmaz bu sebep ile ücreti de farklıdır. Yani;

 • Yaş salep fiyatı
 • Kuru salep fiyatı
 • Toz salep fiyatı

Bunların hepsi bir birinden farklıdır. En son tüketici için kullana bileceği yani içecek olan toz salep dir ve ücreti en pahalı olandır. Ortası kuru salep diye biliriz ve ücreti diğerlerine göre düşük olan ilk toplandığı hali ile yaş saleptir. Tabi biz bunu yaş olarak tüketemediğimiz için almayız. Ama bu bir ticari üründür ve alınıp satılır salep borsası vardır, yani yaş ve kuru salepler içinde önemlidir, salep dünyası için.

Toz Salebin besin değerinin çok yüksek olması, gerçek dondurmanın içerisinde kullanılması özellikle kış aylarında salebin talep oranının yüksek olmasıyla beraber fiyatı oldukça artmaktadır. Salep bitkisi katı ve yenilmez derece kabuklu bir bitkidir. Bu katı bitkinin kırılarak toz haline getirilmesi ise özel makinelere ve aletlere ihtiyaç duyulması toz salebin fiyatının çok yüksek olmasının sebebidir. Belki de salep fiyatının bu kadar yüksek olmasının en büyük sebebi ise geçmişte salep toplamanın bir cezası olmamasına rağmen günümüzde salep bitkisinin toplanması yasaklanmıştır. Kısıtlı ve belirli izinler dahilin de üretimi yapılmaktadır. Salep bitkisinin toplanmasının yasaklanmasının sebebi ise, lezzet verici aromasının bulunması sebebiyle dondurma yapımında da kullanmasıyla birlikte nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. 2020 yılında salep bitkisinin toplanmasının yasaklanması 2872 sayılı Türk çevre kanunu 9. ve 20. Maddesi altında korunma altına alınmıştır. Tüm bu sebeplerden dolayı, 2020 salep kg fiyatı her geçen yıl artmaya devam etmektedir.

İnternet de farklı salep ücretleri vardı ve sıklıkla aşağıdaki aramalar yapılmaktadır. Bunun ücretini salep in saf olması belirlemektedir. Yani salep diye ucuza aldığınız bir üründe ki salep oranı belki %10 bile olamaya bilir aslıda salep değil bir karışım almış oluyorsunuz. Lütfen dikkat gerçek bucak toz salebi için doğu yerdesiniz.

 • Salebin kilo fiyatı
 • Hakiki salep fiyat
 • Salep in kilosu ne kadar
 • Salep kilosu kaç para
 • Orijinal salep fiyatı
 • Salebin kilosu kaç tl
 • Dondurma salebi fiyatları
 • Salep kilosu
 • 1 kilo salep fiyatı
 • Salep kg fiyatı

 

İlginizi çekecek başka bir yazı

Evde salep nasıl yapılır?

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı