450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Bucak Salebi

orkide-salep-bucak-salebi-dag-toz-salep

Salep; orkide bitkisinin köküne (yumrusuna) verilen isimdir. Orkidenin Orchis, Ophyris, Serapias, Platanthera, Dactylorhiza türleri en bilinen salep cinsleridir. Köken olarak salep kelimesi Arapçadır ve tilki yumurtalığı anlamını taşımaktadır. Toplumumuzda Orchidaceae aileisine ait türler salep yapmak amacıyla toplanıp, kurutulup tüketilmektedir. Diğer türler salep olarak tüketilmediği özel bir isim verilmemiştir. Yurdumuzda 10 farklı cinsine ait 80 kadar farklı türünden salep elde edildiği bilinmektedir.

Doğal Salep (Dağ Salebi)

Ülkemizde de salep genel olarak ormanlık, makilik, çayırlık, zeytinlikve tarım alanlarında yetişmektedir. Genel olarak koyu gölge olmayan, ormaklık ve makilik alanlarda daha çok görülmektedir. Güneş ışığı ihtiyacı pek olmayan salep bitkisinin en fazla yetiştirildiği bölgeler; Güney Anadolu (Muğla, Antalya, Silifke, Bucak), Kuzey Anadolu (Kastamonu, Sinop), Güneydoğu Anadolu, (Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay) ve Doğu Anadolu (Elazığ, Van, Muş, Bitlis, )’dur. Bu bölgelerde ormanlık alanlarda kendi kendine yetiştiği için bu salepler doğal salep, dağ salebi dir.

Salep Toplama

Salep; nisan ve haziran ayları arasında hasat edilmekte, toplanmaktadır. Salep toplayan kişilerin bilinçli olması gerekmektedir. Yasak olan yerlerde, yasak olan türlerin toplanmaması gerekmektedir. Nitekim bazı türlerin soyu tükenme tehlikesinde olduğu için toplanması yasaktır ve toplayanlara ciddi miktarda cezaları vardır.

Salep Kurutma

Nisan ve haziran aylarında toplanan salepler öncelikle yıkama işlemleri, daha sonrada kurutma işlemine tabi tutulmaktadır. Kuruturken ve yıkarken dikkat edilmeyen salepler daha koyu olabilmektedir. Buna dikkat etmek gerekmektedir.

Meşhur Bucak Salebi

Ülkemizde salebin en meşhur olduğu yer Burdur'un Bucak ilçesidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın 'Çarşı pazar değil hakiki Bucak salebi' sözüyle tüm Türkiye'de gündem olan Bucak salebi "Meşhur Bucak Salebi" olarak da ün salmıştır. İrili ufaklı 20'den fazla tüccar tüm Türkiye'ye salep satış hizmeti vermektedir.

Bucak salebi nin kendine özgü bir aroması ve tadı vardır. Aynı zamanda şifa kaynağıdır. Salebin faydalarını aşağıda bulabilirsiniz. Bucak salebinin 5-6 gramı ile ister 1 litre salep yapıp afiyetle tüketebilir, isterseniz de buz gibi bir dondurma yaparak afiyetle tüketebilirsiniz. Bizim satışını yaptığımız otağ doğal salep saf ve katkısızdır. Orjinal salep tir. Gerçek bucak salebi dir.

bucak-salebi-dag-cekirdek-yumru-salep

Bucak Salebinin Faydaları

Bucak Salebi dağda kendi başına yetişen saleplerden elde edilmesi yani doğal olması sebebiyle bir çok faydası bulunmaktadır. Bunların başlıcaları şöyledir.

 • Kabızlık ve şişkinliği gidermeye yardımcı olur.
 • Sindirimin kolaylaşmasına yardım eder.
 • Hemoroid şikayetlerinin azaltılmasında etkin rol oynar.
 • Hafızayı ve zihni güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Göğüs hastalıklarını giderilmesine yardımcı olur. (Bu özelliği sayesinde pandemi döneminde ana haber programlarına çıkmıştır Salep'in Corona Virüse Karşı Faydaları şeklinde)
 • Basur hastalığının tedavinsinde yardımcı olur.
 • Öksürük ve bronşiti gidermede yardımcı olur.
 • Bayanlarda adet düzensizliğinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Cinsel gücü artırmaya yardımcı olur.
 • Yağ yakma hızını arttırıcı etkisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.
 • Verdiği enerji ile vücudun ısınmasına yardımcı olur bu sebeple kışın çok tercih edilen bir üründür.
 • Şekeri çıkarmadan(yapımında şeker kullanmadan tarçın kullanılırsa) vücudun tatlı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.
Çekirdek ve toz meşhur Bucak salep ürünlerimizi görmek ve siparişi vermek için tıklayınız.
450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı