450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Evde Dondurma Yapımı

Evde Dondurma Yapımı

Dondurma yaz mevsiminin en sevilen tatlılarının başında gelir. Sıcak yaz günlerinde içimizi serinleten muhteşem lezzet. Tabiki her tatlı gibi dondurmanın da en sağlıklısı, en faydalısı en doğal olanıdır. En doğal dondurmaya güvendiğimiz pastanelerden ya da evde kendimiz yaparak ulaşabiliriz. Maalesef ambalaj içinde satılan bazı markaların dondurmaları aslında dondurulmuş buzlu şekerleme desek heralde yanlış söylemiş olmayız. Bunlara dondurma demek bile aslında uygun değil. İçerilerinde bir çok katkı maddesi ve zararlı madde barındırmaktadırlar. Hiç salep içermeyen ürünlerde mevcuttur! Bu sebeple en güzel dondurma kendi yaptığımız ya da güvendiğimiz firmalardan aldığımız dondurmalardır diyoruz ve lafı daha fazla uzatmadan evde dondurma yapımını anlatmaya geçiyoruz.

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

Evde dondurma yapmak son derece basittir. İşte evde dondurma yapmanın tarifi ve malzemeleri;

Evde Dondurma Yapım Malzemeleri:

  • 1 Kg Doğal Süt (Mümkünse günlük yağı alınmamış, inek veya keçi)
  • 6 gram doğal saf salep (2 çay kaşığı tepeleme)
  • 200-230 gr şeker (damak lezzetinize göre arttırıp azaltabilirsiniz, pancar şekeri)
Püf Noktası:
Süt geniş bir tencerede iyice kaynatılmalıdır. İçinde bulunan sular buharlaşmalıdır. Böylece dondurunca kristalize olmaz. Mümkünse -18 derece nofrost dondurucuya konulmalıdır.

Evde Dondurma Tarifi:

1 gün önceden iç içe geçmiş iki tencere arasına su koyup buz dolabımızın dondurucu bölümüne veya derin dondurucumuza koyuyoruz. İki tencerenin arası buz olmasını sağlıyoruz.

Bir kapta salep ile şekerimizi katıştırıyoruz.

Sütümüzü ocağa koyup kaynatıyoruz, süt kaynayınca altını biraz kısıp kaynar vaziyettesalep şeker karışımımızı yavaş yavaş karıştırarak döküyoruz. 20-25 dk kadar kısık ateşte süt, salep ve şeker karışımımızı karıştırıyoruz.

Daha sonra süt, salep ve şeker karışımımızı karıştıra karıştıra soğumaya bırakıyoruz.

Soğuyan sütü derin dondurucu ya da buzdolabımızda ki tencereyi alıp içine dökerek karıştırmaya devam edip yoğunlaşmasını sağlıyoruz. 

Dondurma kıvamına yavaş yavaş geldiğini gözlemlediğimizde, küçük kaplara koyup derindondurucuya ya da buzdolabına sertleşmesi ve dinlenmesi için bırakıyoruz.

Dondurma donunca buzdolabı veya derin dondurucuya koyduğumu dondurmamızı servis edebiliriz. Afiyet olsun.

Not: sütü pişirme esnasında vanilya(çubuk-toz olabilir) konulursa vanilyalı dondurma, kakao konulursa kakaolu dondurma veya soğuma işlemi sırasında meyve püresi konulursa meyveli dondurma yapmış oluruz.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Salep Soğanı Neden Yasaktır?

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı