450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Bucak salep fiyatı

Bucak salep fiyatı

Ülkemizde çok geniş bir alanda salep orkideleri yetişebilmektedir. Hata ülkemiz salep türleri çeşitliliği yönünden oldukça zengindir. Farklı türlerin zengin olması ve değişik alanlarda yetişebilmesi sebebi ile çok farklı kalitelerde salep üretimleri olmaktadır. Birinci sınıf ve ikinci sınıf farklı türler ortaya çıkabilmektedir. Her ne kadar fazla salep çeşidi olsa da bazı bölgelerin salepleri gerek kalite bakımında gerekse de lezzeti yönünden öne çıkmaktadır. Bunların en başında;

  • Bucak salebi
  • Kahramanmaraş salebi
  • Kastamonu salebi

Bunların yazı sıra Muğla ilimiz ve çevresinde yetişen salepler de öne çıkmaktadır. Bunlar arasında en meşhur olan salep hangisidir derseniz, Bucak ve Maraş salepleridir.

Bucak salebi

Özellikle Toros dağlarında yetişen doğal dağ salepleri bucak ta öne çıkmıştır ve dağ salebi birinci sınıf yani en kaliteli salep çeşididir.  Bunun yanı sıya daha alt kesimlerde de salep yetiştiriciliği oldukça fazladır. Türkiye de ilk ve tek salep için borsa da bucaktadır. Öyle ki bu ilçemiz burdur ilinin ilçesi bucak ülkemizde salep merkezi konumundadır. Bu sebep ile şunu dememiz yanlış olmaz “Türkiye de en meşhur salep bucak salebidir.

Bucak salebi fiyatı

Salep üretiminin az olması ve nadir olması fiyatına etki etmektedir. Piyasa da çok farklı salep fiyatı da görebilirsiniz. Sebebini şöyle kısaca anlatalım. Bucak dağ salebi en kaliteli salep olarak fiyatı da oldukça yüksektir. Dağlarda doğal olarak yetişen orkidelerden elde edilir. Yetiştirme salepleri ise yani saleplerin dikilmesi ile üretiminin yapılması sonucu elde edilenlerin ücretleri diğerlerine göre daha uygundur. Hasadı yapıldıktan sonra ise salebin saflığına göre de fiyatlarda oynama olmaktadır. Maalesef bazıları salep içerisine farklı ek maddeler katarak toz halini çoğaltarak saf salep diye satabilmektedir. Bucak salep fiyatı 2021 de ortalama 750 TL ile 2200 TL arasında değişebilmektedir. 2021 bucak salep ücreti detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Kahramanmaraş salebi

Maraş salebi de oldukça bilinir. Aslında salep den çok Maraş dondurması daha meşhurdur. Herkes tarafından hatta ülkemizde bilmeyen yoktur. Lakin dondurmanın yapımını bilmeyen olabilir bilenler Maraş dondurmasının lezzetinin ve kıvamının hammaddesi olarak salep olduğunu biliyorlardır. Sizde ilk defa duyuyorsanız öğrendiniz. : ) İyi bir dondurmanın asıl maddelerinden biri saleptir. Salepli dondurmalar daha vitaminli, lezzetlidir. “Dondurma dediğin salep ile olur.” Diğerleri için ne denir bilmiyorum ama yapar olabilir. Bu sebep den Kahramanmaraş bölgesinde yetişen saleplerde oldukça bilinir ve kullanılır.

Ülkemizde salep tüketiminin büyük çoğunluğu dondurma yapımında tüketilmektedir. Yani içecek olarak salep tüketimi oranı dondurmadan çok daha düşüktür. Evinizde de salep ile dondurma yapabilirsiniz. Sizde bucak salebi ile dondurma yapmamış iseniz hemen denemelisiniz. Özellikle kış günleri de içecek olarak oldukça vitaminli ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmede yardımcı olan vitamin deposu salep içmenizi tavsiye ederiz. En kaliteli doğal bucak salebi için hemen sipariş verin. En meşhur bucak salebi markası Otağ Doğal Toz Salep.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Hakiki Salep

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı