450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Salep fiyatı 2021

Salep fiyatı 2021 Kilosunun bu kadar yüksek olmasının sebebi kısaca açıklamak isteriz. Bunu bilirsek neden ücreti yüksek, salep çok pahalı derken daha dikkatli oluruz. Öncelikle salep dağlarda yetişen tek köklü yabani orkide bitkisidir evet ilk defa duyanlar şaşırıyor salep orkide bitkisinden elde edilir. Bunların köklerin de sadece iki yumru vardır. Toplanırken sadece bir yumru alınmalıdır ki seneye o orkide bir tane daha versin. Siz her ikisini de alırsanız orkide ölmüş olur. Buda kısa süre de neslinin tükenmesine sebep olur ki bu yüzden şuan salep yumrusu toplamak izinsiz toplamak yasaktır ve çok yüksek para cezası vardır. Salep toplanan bu yumruların kurutulup sonra öğütülmesi ile toz haline getirilerek yapılıyor. Salep fiyatının bu denli yüksek olmasının sebebi sanırım daha iyi anlaşıldı.

Salebin üç farklı durumuna göre ücretini söylemek gerekir çünkü salep sadece toz olarak satılmaz.

  1. Yaş salep (yaş salep fiyatı)
  2. Kuru salep (kuru salep fiyatı)
  3. Toz salep (saf toz salep fiyatı)

1 kilo salep fiyatı ne kadar?

Ülkemizde farklı bölgelerde 250’nin üzerinde yabani orkide çeşidinin olduğu biliniyor. Bu orkide çeşitlerinden 50 den fazlası sadece ülkemize hastır. Veriminin yukarıda anlattığımız gibi bir e bir olması sebebi ile de yıllık olarak ülkemizde son verilere göre ortalama 45 ton civarı salep üretimi yapılabilmektedir. Devlet kontrolünde olan salep ihracatı yapmak da yasaktır.  Bir kilo toz salep için yaklaşık olarak 1000 ile 2000 arasın da orkide yumrusu gerekebilmektedir. Neden kıymetli ve pahalı sanırım daha iyi anlaşıldı.

2021 salep fiyatı

Ülkemizde farklı kırsallarda, dağlarda yetişen ve toplanan salep orkideleri için ticaretinin bir merkezi vardır. Salebi ile de meşhur olan Burdur ilinin Bucak ilçesinde salep borsası vardır. Nerede ise ülkemizde ki salep pazarının ve ticaretinin yapıldığı tek yer diye biliriz. Bucak salebi nin meşhur olması dağ salebinin kalitesi ve burada üretiminin fazla olması burayı ticaret merkezi haline getirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bir toplantıda gazetecilere ikram ettiği salep ile ilgili “Çarşı pazar değil Bucak salebi” sözü ile de BUCAK SALEBİ Türkiye’de iyice tanınır olmuştur.

Yaş salep fiyatı ne kadar

Öncelikle tek bir fiyat söylemek doğru değildir. Çünkü farklı bölgelerde yetişme alanına ve salep orkidesinin cinsine göre kalitesi değişmektedir. Bu da onun fiyatına etki etmektedir. Öncelikle temel iki ayrımdan bahsedelim ki bunlar dağ salebi ve çayır salebi. Dağ salebi fiyatı elbette ki daha pahalıdır. Bunu satın alırken tüketicinin bilmesi çok zordur. Bu sebep ile güvenilir yerleri tercih etmek önemlidir. Belki de piyasa da çok farklı salep fiyatlarının olmasının altında yatan nedenlerin başında bu gelmektedir. Bu söylediklerimizin ışığında 2021 yaş salep fiyatı 100 TL ile 750 TL arasında kalitesine göre değişen bir ücrete sahip dir.

Kuru salep fiyatı ne kadar

Yaş olarak toplanan yumrular genelde iplere dizilerek kurutulur ve kuru salep yumruları elde edilir. Salep çekirdekleri de denilmektedir. Tabi kuruyan yumrular hacim olarak daha küçülmektedir. Bu sebep ile 1 kg kuru salep fiyatı yaş salebe göre çok pahalıdır.

Birde şöyle bir bilgi verelim ülkemizde yetişen salebin çok büyük bir bölümü dondurma yapımında kullanılmaktadır. Buna karşılık salep deyince herkesin ilk aklına gelen içecek olarak bildiğimiz salebin tüketimi çok düşüktür. Son yıllarda salebin şifası, faydaları sebebi ile olsa gerek biraz artmış olsa da yine de salep dondurma yapımında çok daha fazla kullanılır, hammaddesinden biridir, salepli dondurma. Buna göre 2021 kuru salep fiyatı 400 TL ile 2200 TL arasında kalitesine göre alıcı bulmaktadır.

Toz salep fiyatı ne kadar

Salebin son hali olan artık tüketebileceğimiz şekli saf toz halidir. İçeceğinin yapımında veya dondurma yapımında toz çekli kullanılır. Üreticiler dilerse kuru olarak salep alıp kendileri öğüterek toz salep elde edebilmektedirler. Bu noktada bir şeye dikkatinizi çekmek isterim salep fiyatının dalgalanmasının bir nedeni de bence bu kısım olabilir. Bazıları salebin fiyatını düşürmek için öğütülmesi anında içerisine farklı maddeler ekletiyor buda tabi artık saf toz salep olmaktan çıkıyor. Piyasaya da da toz salep diye satıyor kilo fiyatı daha ucuz, sebebini anladınız sanırım. Bu yüzden saf toz salep olması içinde herhangi bir kıvam artırıcı veya koku aroma verici bir şeylerin olmaması önemlidir ve saf toz salep fiyatını etkiler.

Yeri gelmişken şunu da söylemeden geçmeyelim. Saf salep kokusu nasıldır yazımızı okumalısınız. Çünkü insanlar salep kokusunu bilmiyorlar piyasada bulunan yalancı salep kokusunu öğrenince. Bu saferde gerçek salep kokusunu duyunca çok şaşırıyorlar hatta hakiki salebe laf atıyorlar, salep olmadığını iddia ediyorlar. Bu ne kadar acı bir şey anlatamam size.

Salep en pahalı hali olan saf toz şekli, 2021 saf toz salep fiyatı 400 TL ile 2200 TL arasında yine kalitesine göre alıcı bulmaktadır. Fiyatları net, kesin olarak niye söyleyemediğimi de anlatmaya çalıştık. Bu sebep ile ortalama bir fiyat aralığı vermenin daha doğru olacağını düşündük.

Otağ Doğal Toz Salep olarak, ürünlerimizi üretim şekli;

Bucak dağ salepleri toplanarak elde edilir. Kuru dağ salepleri firmamız tarafında öğütülür ve içerisine hiçbir katkı, kıvam vb madde eklenmeden toz haline getirilir. Amacımız işimizi tam yapmak ve ailemize, müşterilerimizin yüzüne kafamızı eğmeden bakmaktır. Daha fazla para kazanmak uğruna olmayan bir şeyi saf diye satmak ne kötüdür. Otağ Doğal bu işin ömür Dünyasını da düşünen bir işletmedir. Piyasada en iyi toz salep markası alma yolunda emin adımlar ile yürümekteyiz. Sizin de aradığınız hakiki saf gerçek toz salep ise doğru adrestesiniz.

Şuan güncel 1 kg salep kilosu ne kadar, fiyatı kaç lira hemen inceleye bilirsiniz.

Saf toz 100 gr salep fiyatı, 50 gr toz salep ücreti ne kadar ürünlerimizden inceleyiniz.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Evde Salep Tarifi, Salep Nasıl Pişirilir?

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı