450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Toz Salep

Toz Salep Salep, orkidegillerden olan birçok farklı çeşidi olan içecek ve farklı dondurmaların yapımında ham madde olarak kullanılan önemli bir bitkidir. Fakat, gündelik olarak özellikle de kış aylarında tükettiğimiz içecek salebinin önümüze gelme aşaması birçok yoldan geçmektedir. Bu yazımızda salep yumrusunda toz salep haline gelene kadar olan aşamalarından bahsedeceğiz.

İlk olarak yetiştirilen salep yumrularını topluyoruz ve daha sonra güzel bir şekilde yıkıyoruz. Salep yumrularının kabuğunu alıp almamanız kişisel isteklerinize göre değişmekle beraber, kabuğu ile beraber de toz haline getirilebilir. Ardından daha çok temizlenmesi için ve daha çok yumuşaması için 10 veya 15 dakika suda kaynatılmalıdır. Fakat, 10 veya 15 dakika süreyi geçirmemeniz gerekmektedir çünkü lezzeti kaybolabilir. Daha sonra ise kaynattığınız salep yumrularını 3 gün boyunca açık havada bekletin. Bu aşama salep yumrularının kurumasını sağlayacaktır. Fakat, dikkat etmeniz gereken nokta ise çok güneşli bir yerde bekletmemelisiniz çünkü çekilmesinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. 1.günün sonunda salep yumruları buruşmuş olacaktır. 3. Günün sonunda ise salep yumruları suyu çekmiş olacaktır. Evde toz haline getirmenin birkaç yolu bulunmaktadır. İlk yoldan bahsedecek olursak, evinizde mikser varsa mikserin en son ayarında seçerek toz haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Salep yumrusunu toz haline getirmenin bir diğer yolu ise, havan kullanımıdır. Havan da evde salep yumrusunu toz haline getirmeye yardımcı olacaktır. Salep yumrusunu evde toz haline getirebilecek bir başka seçenek ise rendedir. Fakat rende evde oldukça zahmetli olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise rende, havan veya çırpıcı yoluyla toz haline getirdikten sonra direk tüketilmesi mevzusudur. Salep yumrusunu, toz haline getirdikten sonra hemen tüketmek gerçek lezzetini almadan tüketmek anlamına gelmektedir. Bu sebeplerden dolayı, salebi toz haline getirdikten sonra iyice kıvamını ve suyunu çekebilmesi için en az bir gün güneşte bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise istediğiniz alanda toz salebi kullanabilirsiniz.

Genel olarak kış aylarında sıcak içecek halinde tarçınla tüketilse de pek çok kişi dondurmanın mayalanması içinde kullanmaktadır. Aslında orana bakacak olursanız yetişen saleplerin %85 inden fazlası dondurma yapımında kullanılırken sadece %10 - %15 lik kısım kış aylarında içecek olarak tüketilmektedir. Tam bir şifa deposu ve faydası saymak ile bitmeyen salebi tükenmenizi tabi doğal olan bucak toz salep i içmenizi tavsiye ediyoruz. Gerçek sahlep bucak toz salebi dir.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Orjinal Salep Nedir?

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı