450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Salep tozu, toz salep

 Salep tozu, toz salep Havaların soğuması ile beraber çay ve kahvenin yanı sıra en fazla tüketilen içeceklerden bir tanesi şüphesiz ki salep. Salep bitkisi kökünün kurutulmasından sonra toz hale getirilmesi ve kazanlarda kaynatılması sonrasında elde edilen salebin özellikle de kış aylarında kullanılmasının temel nedenlerinin başında ise içilmesinden sonra vücutta ortaya çıkarttığı yumuşatıcı etkisi geliyor. Fakat insanlar Salep bitkisinden elde edilmekte olan tozun yalnızca içecek olarak kullanıldığı düşüncesine sahip oluyorlar. Gerçekte ise içecek olarak kullanılmasının yanı sıra kurabiye ve dondurmalarda da salep sıklıkla tercih edilmektedir. Pek çok kişi bu içeceğin salep ağacı üzerinden elde edilecek meyve ya da parçalardan elde edildiği düşüncesine sahip olabiliyor. Gerçekte ise salebin ortaya çıkmasını sağlamakta olan şey salepgiller familyasından gelmekte olan otsu bir bitkidir. Bitkinin çiçek kısımları mor veya kırmızı renkli salkım şeklinde iken gövde kısmı ise dik ve silindirik şekilde olmaktadır. Salebin içecek olarak ortaya çıkmasını sağlayan şey ise bitkinin yumrularından elde edilmektedir.

Saf toz salep

Yapılacak olan araştırmalar sırasında da görülebileceği üzere salep bitkisi yalnızca doğal ortamda yetişmemektedir. Aynı zamanda doğru adımların atılması ile beraber ev ya da tarla gibi alanlarda da rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Genel olarak salep ağacı olarak da bilinen salep bitkisi çok fazla sulamayı sevmeyen bitkidir. Yetiştirilmesi için toprağın nemli olması yeterli olacaktır. Olgunlaşacak olan bitkinin hasat zamanı ise nisan sonu ile haziran başı olmaktadır. Salep bitkisi genel itibari ile Türkiye’nin pek çok farklı yerinde herhangi bir sorun olmadan yetişen bitkiler arasında yer almaktadır. Fakat yapılacak olan araştırmalar esnasında da görülebileceği üzere Burdur’un Bucak ilçesi başta olmak üzere Yozgat ve Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetişmekte olan salep bitkisi en iyi salep olarak görülmektedir.

İnsanların büyük bir kısmı en iyi salep tadını kendi evlerinde nasıl elde edebileceği ile alakalı araştırmalar yapıyorlar. Fakat bu konuda yaptıkları araştırmalar çoğu zaman istenilenleri yerine getirmiyor. Ve satın alınan salep tozu da asla arzu edilen tadı insanlara vermiyor. Böylesi durumların ortaya çıkmasının engellenmesi adına dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise mümkün olduğu kadar doğal olarak hazırlanmış ürünler arasından seçimin yapılması olacaktır. Otağ Doğal Bucak toz salebi ile tam istediğiniz gibi ve gerçek fayda sağlayacak bir salep keyfi yaşayacaksınız. Taktı maddesi olmadan evde salep tozu ile salep nasıl yapılırmış öğreneceksiniz.

İçerisinde tamamen salep tozlarının yer alacağı içecekler ya da kurabiyeler her zaman en iyi sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınmaması adına satın alınacak salep tozunun mutlaka kaliteli salep bitkisi köklerinden imal edilmiş olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Araştırmaların doğru şekilde yapılmış olması ile beraber yalnızca tat anlamında istenilen sonuçların elde edilmesi sağlanmamış olacaktır. Bununla beraber kullanılacak olan salep ile beraber vücut sıcaklığı dengede tutulacak, bağırsak hareketleri düzenlenir, kuvvet ve direnç arttırılır ayrıca sinirlerin yatıştırılmasına da etkili şekilde yardımcı olur.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Saf salep

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı