450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Salep fiyatı 2020, toz salep fiyatı nedir?

Salep fiyatı 2020, toz salep fiyatı nedir?

Salep; salepgiller familyasında bulunmakta olan tel köklü bir bitkidir. Çiçekleri salkım ve başak şeklinde olmak ile beraber ülkemizde de birçok çeşidine rastlanmaktadır. Bilinen salep tipi ikisi, biri adi salep denilen orman ve çayır gibi nemli ortamlarda bulunan bir çeşittir. Yaygın olarak görmeye alıştığımız Anadolu salep otu ise Ege’deki adalardan İran’a kadar birçok coğrafyada görülür. İşlemlerden geçmesinin ardından ilaç yapımı ve mutfak alanına yönelik kullanılır hale gelir.

Salebin Kilo Fiyatı

Salep yetiştiriciliği meşakkatli ve nadir bir alan olduğu için toplanan mahsul de düşük ölçülüdür. Bu durum fiyatlara negatif yönde yansır ve pahalı statüsüne çıkarır. Salepleri toplanmasının ardından yaş ve kuru olmak üzere iki şekilde satın alabilirsiniz.

 • Yaş salep fiyatı
 • Kuru salep fiyatı
 • Toz salep fiyatı

Yaş salep Dondurma sanayileri veya dondurma yapıcıları yaş haldeki salep ile ilgilenir. Bu kitle salep henüz yetişirken satın alır ve hasat sonrası yaş olarak eline ulaşır. Yaş salepler toptan belirli bir işleme tabi tutulmadığı ve toptan satılması sebebi ile kuru salep fiyatına oranla daha ucuza satılır. Fabrikada üretilecek olan içecekler için de yaş salep tercih edilmektedir. Ortalama bir ücret söylemek gerekirse 2020 yaş salep fiyatı 50 TL ile 500 TL arasında değişir.

Kuru salebin ise çiftçi tarafından toplanması, ürünün yıkamaya tabi tutulması, haşlaması ve kurutması belli başlı aşamalardır. Tüm bu işlemlerin zahmetli olması, uzun raf ömrüne sahip olması ve salep oranının işlemlerden sonra azalması kuru salep fiyatı üzerine ciddi etki eder ve yaş salebin kilo fiyatı üzerine çıkmasını sağlar. Sonrasında kuru salep toz salep haline getirilir. İçecek olarak tükettiğimiz sahlep toz formunda olan türüdür. Farklı ücretler olabileceği için ortalama olarak 2020 kuru salep fiyatı 250 TL ile 750 TL arasında farklılık göstermektedir.

Toz salep fiyatı ne kadar

Toz salep fiyatı diğer yaş ve kurusuna göre en pahalı halidir. Burada ki ücret farklılıklarına birde salep in yetiştiği bölge, saf olma ve doğal olmasına göre de değişim gösterebilir. En pahalı şekli ile ortalama 2020 toz salep fiyatı kalitesine göre 400 TL ile 1750 TL arasında değişebilmektedir. Küçük bir önerimiz şöyle ki çok ucuza aldığınız toz salep içerinde farklı karışımlar olabilir yani saf değildir. Sayfamızda Otağ Doğal olarak sadece gerçek saf bucak toz salebi satılmaktadır.

Ürünlerimiz arasında 1kg toz salep i inceleyerek güncel fiyatı hakkında bilgi edine bilirsiniz.

Salep, bitki formunda oldukça nadir ve sadece belirli başlı koşullarda yetiştiği için salebin kilo fiyatı da artış göstermektedir. Maraş dondurmasının can alıcı malzemelerinden de olan salep, çok fazla talep gören bir üründür. Salep içeceği ve dondurma yapımı bitkinin en çok talep edildiği sektörlerdir. Kuru salep fiyatı arttıkça bu sektörlerde de maliyet artar ve satış fiyatlarına ciddi oranda yansır.

Yabani orkide türlerini kapsamakta olan salep bitkisi, yetişme şartları ve nesli tükenmesinin sonucu olarak tam vaktinde toplanmalı, “ham” halde toplamaktan kaçınılmalıdır. Devletin vaktinden önce salep toplamaya karşı bazı tedbirleri de vardır. Daha önce Siirt’de salep bitkisi soğanını izinsiz toplayan bir kişiye verilen 73.747 TL’lik ceza da bu tedbirlere bir örnektir. Bunun dışında salep yetiştiriciliği koşullardan dolayı devlet tarafından teşvik edilmekte, yetiştirecek kişilere olanaklar sağlanmaktadır. Salep bitkisi kireç oranı yüksek toprakları sever ve bu sebeple ülkemizdeki batı ve kuzey kesimlerde daha yoğun şekilde bulunur.

Batı ve kuzey kesimlerin dışında Yozgat gibi İç Anadolu illerinde de yetiştiriciliğine rastlanmaktadır. Salep, ormanlık alanlarda verimli şekilde yetişir saleplerin daha büyük yumrulara sahip olur. Bu yumruların sadece ve sadece yan yumru denilmekte olan yumruları toplanmalıdır. Sebebi ise salep üremesinin devam etmesi için diğer yumruların önemli olmasıdır. Verimin uzun yıllara yayılabilmesi için buna dikkat edilmelidir. Bazı salepler tek yumruludur, bunların toplanması neslin tükenmesine sebep olur ve bu yüzden toplanması devlet tarafından yasaklanmıştır. Salep toplama cezası çok fazladır. Bazı bölgelerde doğal ortamlarında yetişen ve en sağlıklı şekli olan ve yöre ile meşhur olmuş bucak salebi ülkemizde en değerli ve bilinen bir çeşittir. Hatta en çok ortada alım satımı olduğu için bucakta salep borsası vardır, salebin ticaretinin yeri Burdur, Bucak diyebiliriz. Gerçek bucak toz salebi nereden alınır hemen sipariş verebilirsiniz.

Faydalarından bahsetmek gerekir ise;

 • Zihin için faydalıdır, hafızayı güçlendirir.
 • Hemoroide iyi gelir.
 • Öksürük şikayeti ve bronşite faydalı olur.
 • Adet kanamalarının periyoda girmesinde etkilidir.
 • Libidoya artı yönde etki eder.
 • Sindirim sistemine yardımcı olarak kabızlığı önler.
 • Katı diyetlerde şekersiz tüketilmesi halinde yağ yakımında etkili olur ve vücudun uzak kaldığı işlenmiş şekerin yerini tutar.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum için çok değerli bir kaynaktır. Günlük kalsiyum ihtiyacının %40’ı 100 ml salep ile karşılanabilmektedir.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Salep fiyatı 2020, toz salep fiyatı nedir?

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı