450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Gerçek Salep

Gerçek Salep

Salep; orkide familyasına ait endemik ve çok değerli bir bitkidir. 10 binden fazla çeşidi olan orkidenin bazı türlerinin yumruları salep olarak tüketilmektedir. Gerçek salep dağlarda, çayırlarda kendi kendine çıkan ya da bu saleplerden elde edilen fidanlardan tarımsal üretim ile elde edilen salebe denir.

Gerçek salep tozu nasıl anlaşılır?

Gerçek salep tozu, içersine salep dışında hiç bir madde koymadan elde edilen salebe denir. Çekirdek salebin değirmende maddesiz 3 ya da 4 aşamalı olarak öğütülerek toz haline gelmesi ile dondurma salebi veya içimlik salep elde edilmiş olur. Gerçek salep bu öğütme işlemi öncesinde sonrasında ve öğütme anında içerisine yabancı madde (kıvam arttırıcı, aroma verici) konulmadan üretilip satılana denir.

Gerçek salep tozu nasıl anlaşılır sorusu sıkça karşılaşılan bir sorudur. Bu soruya direk cevap vermek son derece zordur. Bir kaç madde ile gerçek salep nasıl anlaşılır sizlere açıklama yapalım;

  • Köksü, ağır bir kokusu olur, eğer tarçın karanfil gibi maddeler eklenmişse bu kokusundan gerçek salep olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  • Geç kıvama gelir. Sütün içine konduktan sonra en az 25-30 dk'da kıvamlanmaya başlar, sütün miktarına göre 40dk bulabilir. 20 dakikanın altında kıvam alıyorsa içinde kıvam arttırıcı madde olma ihtimali yüksektir.
  • Rengi konusunda ayrım yapmak kolay değildir ama net beyaz değildir. Salebin hafif sarımtrak bir rengi vardır. Eğer salebiniz çok beyazsa ve dondurma yapınca dondurmanız sarımtrak değil de beyaz oluyorsa içinde beyazlatıcı madde var demektir.
  • Dondurma yapınca lezzetinde ve yapısından anlayabilirsiniz. Eğer dondurmanız puding gibi oluyorsa, ya da içimlik salep yaparkende çok kıvamlanıyorsa o salepte kıvam arttırıcı madde kullanılmış demektir.

Gerçek salep nasıl yapılır?

Gerçek salep nasıl yapılır sorusu farklı manalara gelebilmektedir. Eğer nasıl yapılır sorusu toz haline nasıl gelir anlamında ise; toplanılan salepler yıkanır, daha sonra sıcak su ya da sütte haşlanır ve kurumaları için serilir ya da ipe dizilirler. Kuruyan salepler çok sert olur. Normal kahve makinelerinde öğütülemezler. Taş değirmenlerde önce kırma, sonra inceltme en sonda tam toz haline getirme işlemi olarak 3 işlemden geçerler. Eğer ipe dizili salep ise; önce iplerinin sökülme işleminden geçerler bununla beraber 4 adımdan geçmiş olurlar. Daha sonra bu salep 2-3 gün rutubetsiz ve güneş görmeyen bir yerde serilerek dinlendirilirler ve kullanıma hazır toz salep halini alırlar.

Gerçek salep nasıl yapılır sorusu; toz salep nasıl içimlik salep haline getirilir manasında soruluyorsa Evde Salep Tarifi, Salep Nasıl Pişirilir? yazımıza göz gezdirerek saleplerini pişirebilirler.

Gerçek salep nerede bulunur?

Gerçek salep; toz ve çekirdek halinde Otağ Doğal Salep'te bulunur. Satışını yaptığımız saleplerimiz %100 katkısız ve saf saleplerdir. İçersinde salep haricinde kıvam arttırıcı ya da aroma verici madde bulunmaz gerçek saleptir. Online alış veriş sitemiz tozsalep.com'dan ve trendyol, hepsiburada, gittigidiyor, amazon, n11 gibi sanal pazar yerlerinde de Otağ Doğal Gerçek Salep satışlarımız mevcuttur.

Gerçek salep kilosu ne kadar?

Gerçek salep kilosu 2021 yılı itibarıyla 1200 TL civarındadır. Bu fiyat %100 saf gerçek salep fiyatıdır. Eğer salebi kullanacak bir işletme değilse kilo ile almasına gerek yoktur. Dondurma ve içecek olarak tüketimde 4 kişilik bir aileye yılda az tüketiyorlarsa ortalama 100gr gerçek salep, normalin üzerinde kullanıyorlarsa da 250gr gerçek salep yeterlidir.

Gerçek Salep Nereden Alınır?

Gerçek salep güvenilir firmalardan alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken firma size içerisinde katkı maddesi yoktur, %100 saf gerçek saleptir deyip bunun garantisini verebiliyor mu? Biz Otağ Doğal Salep olarak %100 saf gerçek salep satışı yapmaktayız ve gerçek salep Otağ Doğal Salep ten alınır diyoruz. Online alışveriş sitemiz tozsalep.com adresinden dilediğiniz kadar salep temin edebilirsiniz.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Evde Dondurma Yapımı

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı