450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Bucak Salebi

Bucak Salebi Türkiye’nin salep pazarı, borsası Bucak’tır tüm alıcı ve tüccarlar burada yeralır. En yakın arkadaşı tarçın ile beraber tüketilen bucak salebinin öyküsünden bahsedelim. Türkiye’nin en meşhur salebi olan ve Burdur ilinin Bucak ilçesinden yetiştiği için bucak salebi olarak ismi çok duyulmuştur. Türkiye’de tüketilen ve dağıtılan saleplerin %70 - %80’ı bucak yöresindendir. Bunlar hem dağlarda doğal olarak yetişen hem de ticari olarak üretimi yapılan saleplerdir. Bucak salep tohumu, orkide bitkisinin yumrularından elde ediliyor. Daha çok Burdur ve Toros dağlarının eteklerinde yetişen orkide kökleri kurutularak taş değirmenlere gönderiliyor. Daha sonra ise taş değirmende bucak salep tohumları ve orkide kökleri öğütülerek toz haline getiriliyor.

Neden meşhurdur?

Özellikle orkidenin doğal ortamında ilçenin dağlarında yetişmesi ile kalite ve lezzet bakımından çok farklıdır. Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ’ın bir toplantıda gazetecilere salep ikramı sonrasında “bu bucak salebi, çarşı pazar değil. Biliyorsunuz Türkiye’nin en iyi salebi burdur bucak da çıkar.” Sözleri ile Salep ve Bucak kelimeleri artık daha sık birlikte anılır oldu. Tabir doğru ise patladı gitti ve ününe ün kattı bu reklam ile. Belediye de bu fırsatı iyi değerlendirdi farklı yerlerde reklam amaçlı salep ikramları yapıldı ve artık nerenin salebi meşhurdur sorusunun cevabı BUCAK oldu.

Bucak salebi nasıl yapılır

Salep tohumundan elde edilen tozlarının yapımından bahsedecek olursak, kişiden kişiye değişen şeker miktarına göre toz şeker ve salep tozu birleştiriliyor. Topaklanmaması için salep tozu ve şeker tozunun karıştırılması oldukça büyük önem taşımaktadır. Daha sonra salep tozuna ve şeker miktarına göre süt eklenerek yarım saat ve kırk beş dakika kadar hiç durmadan karıştırılmalıdır. Bu şekilde karıştırılmaması halinde salep altını tutabilir veyahut topaklanarak görüntüsü bozulabilir. Yarım saat kırk beş dakika kadar da karıştırıldıktan sonra ise ağzınızın tadına bağlı olarak tarçın ekleyerek muhteşem bucak salebini elde edebilirsiniz. Son zamanlarda bazıları en güzel bucak salebini elde ettiklerini ve sattıklarını iddia eden mekanlar salebin içerisine çok fazla su ve kıvam verici başka maddeler kattıkları için tadı ve kıvamı oldukça farklıdır ve insanlar tarafından orijinal bucak salebine erişmek artık zor bir hal almıştır ve bucak salebinin gerçek lezzetine hasret kalınmıştır.

En fazla merak edilen bir başka konu ise gerçek hakiki bucak salebine nerden ulaşabilirim özellikle toplanması yasak olduğu için hakiki salebe ulaşmak için www.tozsalep.com gerçek bucak salebini Otağ Doğal Ürünler güvencesi ile kapınıza getiriyoruz. %100 gerçek hakiki bucak salebinin en çok ulaşıldığı bölge Bucak ta yer alan firmamız size gönderim yapacaktır.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Toz Salep

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı