450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Salep neden yapılır

Salep neden yapılır Salep ile ilgili aramalar da salep neyden yapılır çok sık görmeye başladığım için kısaca bilgi vermek istedim bu yazımızda. Burada sanırım kastedilen salep içeceğinin tarifi değil bu salebin hammaddesi ne, neden üretiliyor neden yapılıyor salep şeklinde anlıyorum.

Çok detay veya teknik vermeden sade anlatmak istiyorum. Yabani orkidelerin yumrularından elde edilir. Yumrular yaş olarak toplanır ve kurutulurlar. Bu yabani orkidelerin çok farklı türleri vardır doğal olarak dağlarda yetişeni daha kalitelidir. Kurutulan yumrular değirmende öğütülür ve toz haline getirilir. İşte biz bunlara salep ismini veriyoruz. Kuru öğütülmemiş yumru haline sahlep, toz halinde ki ismine ise salep diye söyleniyor genel kullanım olarak. Saf toz salep ile de salep içeceği yapılmakta. Hatta dondurmanın hammaddelerinden biride saleptir. Maraş dondurmasını Maraş dondurması yapan salep dir. Salepli dondurma duymuşsunuzdur. Zaten ülkemizde tüketimi daha çok dondurma alanında dır. Ama özellikle kış aylarında içeceği de bolca tüketilmektedir.

Salep üretimi, yapılışı bu şekilde umarın yazımızdan fayda sağlamışsınızdır. Salep neden yapılır sorunuzun cevabını bulduğunuzu sanıyorum. Aşağıda ilginizi çekebilecek yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

İlginizi çekecek başka bir yazı

Evde Dondurma Yapımı

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı