450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Salebin Kilo Fiyatı (salep fiyatı)

Salebin Kilo Fiyatı (salep fiyatı) Kış aylarında insanların büyük bir kısmının vazgeçemedikleri içeceklerden biri dir salep. Fakat bu ürün yalnızca içecek olarak kullanılmıyor. Dondurma ve kurabiye gibi çeşitli tatlı tariflerinde de sıklıkla tüketildiğini görmek mümkün. Bundan dolayı da pek çok kişi toz salep fiyatı nedir, kilosu ne kadar gibi sorulara cevap bulmak adına araştırmalar yapıyorlar. Genel itibari ile salep bitkisi olarak da adlandırılan yabani orkideler her ne kadar tarlalarda ve evlerde de yetiştirilebiliyor olsa da ne yazık ki üretilen kökler ile talep arasında farklar bulunmaktadır. Özellikle de dağlara kendi kendine yetişmekte olan yabani orkideler şimdilerde nesli tükenen endemik bitkiler arasında yer almaktadır. Hatta tamda bundan ötürü salep soğanı ihracatı yasaktır. Durum böyle olduğu için yalnızca kuru salep fiyatı artmamakta aynı zamanda da saleplerin toplanma döneminden öncesinde bilinçsiz şekilde toplanması da yasaklanmış olmaktadır. 2020 kuru ve yaş salep fiyatları tabi çeşidine göre 500 ile 1300 tl arasında fiyatlar farklıdır. Yaş olanlar elbette biraz daha ucuz kuru salep fiyatı daha pahalıdır aynı şekilde toz salep artık en yüksek ücreti görmektedir. Saf ve doğal olmasına göre de salep kg fiyatı değişmektedir. Mesela en meşhur olan bucak salebi 1 kg fiyatı bin tl nin üzerinde dir. Ürünlerimizi ve fiyatları hemen inceleye bilirsiniz. Hakiki saf bucak toz salebi almak için doğru yerdesiniz.

Gerçekleştirilen araştırma ve salep kilosu ne kadar sorusuna alınmak istenilen cevaplar öncesinde salep ve salep bitkisi ile alakalı yeteri kadar bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Yapılacak olan bu incelemeler esnasında da görülebileceği üzere hakiki salebin ne kadar zahmetli yetiştirildiği ve tadı ile alakalı çok daha fazla bilgi sahibi olunacaktır. Salep bitkisi ne yazık ki her iklimde rahatlıkla yetiştirilebilen bir bitki değildir. Daha çok kireçli topraklarda yetişmekte olan bu bitki ağırlıklı olarak Türkiye’de kuzey ve batı kesimlerinde yetiştirildiği bilinmektedir. Dağlarda doğal ortamında Burdur Bucak ta yetişmesi, burada salep borsasının olması ne kadar çok yetiştiğinin kanıtı olsa gerek.

Yapılan kuru salep fiyatı 2021 araştırmalarında fiyatın dönemler arasında yükseltilmesindeki en büyük etkenlerin başında, üretilen salep yumrularının kalitesi ve sayısı gelmektedir. Çünkü olması gereken toplama işleminde bitkilerin kökenlerinde yer alan tüm yumruların toplanmaması gerekmektedir. Yalnızca yan yumrular toplanmalıdır. Bu durum her ne kadar verimi azaltıyor olsa da daha sonrasında üretimin devam etmesi için çok önemlidir. Çünkü yumruların hepsinin toplanması demek her ne kadar üretilecek salep oranının fazla olmasını sağlıyor olsa da ne yazık ki burada tekrardan salep bitkisinin üretimi olmayacaktır. Hali hazırda bu nedenden dolayı da dağlarda yetişmekte olan tek yumrulu bitkilerin köklerinin toplanması kesinlikle yasaklanmaktadır. Buralarda yer alan ve yasaklı olan bitkilerin toplanması da beraberinde çeşitli yaptırımları getirmektedir.

Salep yetiştiriciliği ülkemizde az yapılmakta olan meslek dallarından bir tanesidir. Aynı zamanda toplama sırasında istenilen verimin de çoğu zaman tam olarak alınamamasından dolayı salep kilosu ne kadar sorusu ile ilgili incelemeler yapılırken fiyatın yüksek olduğunun görülmesi de mümkün olmaktadır. Salep kurutulduktan sonra yani toz olarak satılabileceği gibi kimi zaman da salep bitkisi tarlada henüz hasat edilmeden de satılabilmektedir. Fakat kuru salep fiyatı yaş salep fiyatına oranla daha yüksektir. Çünkü yaş salep işlem görmeden toptan şekilde satıldığı için fiyat daha ucuzdur. Kuru salep için yapılmakta olan işlemler ise daha meşakkatli olduğu için fiyatı ister istemez satın alımda daha yüksek olmaktadır.

 

İlginizi çekecek başka bir yazı

Şekersiz salep nasıl yapılır

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı