450 TL ve ÜzeriKargo Ücretsiz

Gerçek Salep Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Salep Nasıl Anlaşılır?

Gerçek salebi nasıl anlarız?

Salep, oldukça tüketilen bir içecek olduğu için tüketicileri tarafından hangi salebin gerçek olup olmadığı da oldukça tartışılan bir konu haline gelmiştir. Üstelik, tüketiciler pakette mi salep alınacağını yoksa açıktan mı satın alacağı konusunda soru işaretleri yaşamaktadır. Bu yazımızda gerçek salebin nasıl anlaşılacağından ve nasıl satın alınması gerektiğinden bahsedeceğiz. Yaklaşan kış aylarında sizde orijinal salep lezzetini tatmak istiyorsanız tavsiyelerimize göre tüketmenizi öneriyoruz. Öncelikle, salep oldukça kıymetli ve son zamanlarda ender bulunan bir gıdadır.

Salep satın alırken güvenilir işletmelerden satın almak oldukça büyük önem taşımaktadır. Fakat, yine de gerçeğini sahtesinden ayırmak için tarif edecek olursak, gerçek salep krem veya bej rengi tonlarındadır. Ayrıca, gerçek salebi anlayabilmemiz için kokusuna bakabiliriz. Gerçek salep köksü biraz ağır bir kokuya sahiptir. İçinde tarçın, karanfil, nişasta kokusu alıyorsanız ona katkı katılmış demektir. 

Gerçek salebi sahtesinden ayırabilmemiz için bir başka yöntem ise aldığınız yerden içerisine 1-2 tane kuru salep koymasını isteyebilirsiniz. Bu kuru salepleri havanda dövüp kokusuna rengine bakabilirsiniz. Eğer sahte salep satıyor ise satıcı zaten kuru salep koymak istemeyecektir. Otağ doğal salep olarak %100 gerçek saf salep satışı yapıyoruz. İster toz salep isterseniz de kuru salep sitemizden sipariş verebilirsiniz.

Salebin kıvamlanması artık maalesef ayırt edici bir özellik değildir. Çünkü kıvam arttırıcı maddelerle süte kıvam verilebilmektedir. Ama burada ayırt edici faktör şu olabilir, kaynar vaziyette bir salep ortalama 25-30 dakikada kıvama gelmektedir. Daha kısa sürede 10-15 dakika ve altında kıvama geliyorsa o salebin içinde kıvam arttırıcı madde olması yüksek ihtimaldir.

Normalde sahte salep değil de kg fiyatı çok pahalı olduğu için onu çoğaltmak isteyen kimi işletmeler içerisine daha çok nişasta, vanilya, krema veya şeker tozu hatta makarna evet yanlış duymadınız öğütülmüş makarna katarak az eser miktarda salep ekliyorlar ve doğal salep diye satılabilmektedir. Doğal bir çay kaşığı kadar salebi bir su bardağı süte ekleyerek yarım saat bekletilir. Daha sonra üstüne dört bardak kadar daha süt ekleyip karıştırıyoruz. Daha sonra ocağı alarak tekrar ateş altında pişirmeye başlıyoruz. Ek olarak, dikkat edilmesi gereken nokta ise ilk adımda bir bardak süt içerisine bir çay kaşığı kadar salebi karıştırdıktan sonra yarım saat bekleme süresine dikkat etmek gerekmektedir. Bekleme süresi yerine gelmediği zaman salep, kıvamını alamayacaktır.

Normal de tüketicilerin bunu ayır etmesi çok zordur. Bu sebep ile güvenilir firma ve markalardan salep tozu almak çok önemlidir. Yoksa salebin faydaları saymak ile bitirilemez iken içine katılmış olan farklı maddeler ile yararından çok zararı bile olabilir, aman dikkat. “Çarşı pazar değil, Bucak salebi içinHakiki gerçek bucak toz salebi OTAĞ DOĞAL ÜRÜNLER ile güvenle kapınıza gelsin.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Evde Salep Tarifi (Suat Durmuş Yumurtalı)

Paylaş:

450 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı